Bu site, 31 Mayıs 2004 - 16 Ekim 2010 tarihleri arasında yayınlanan haber ve yazıları Referans Gazetesi arşivinde bulabilmeniz için açık kalacaktır.

İLİŞKİLİ KATEGORİLER

Yukarı Aşağı

 

-->

Vakko çikolata İsviçre'de ne zaman marka olur

08.03.2008 | Kağan Gökalp | Yorum
Vakko çikolata İsviçrede ne zaman marka olur

ARAÇLAR

  • Yorum Yaz yorum yaz
  • Favorilerime Ekle favorilerime ekle
  • Yazdır haberi yazdır
  • Arkadaşıma Gönder arkadaşıma gonder
  • Yazı BoyutuKüçült & Büyült

Hürriyet'in arka sayfasına yarım sayfa ilan vermiş Vakko: Vakko ile yeni bir moda-sanat buluşması. Lagerfeld Confidentiel Presented By Vakko. Türkçesi, Rodolphe Marconi'nin çektiği, modacı Karl Lagerfeld'in hayatını anlatan film Mars sinemalarında 7 Mart'ta gösterime girecek, Vakko buna sponsor olmuş. Vakko, son zamanlarda PR alanında oldukça atak. Zac Posen ile yapılan işbirliği, Power Türk'ün ödül gecesi derken, son bir yıldır bakıyorum Hürriyet Kelebek ekinin ikinci sayfasında Cem Hakko özel hayatıyla da bayağı gündeme geliyor. En son yine Kelebek'te okudum, en iyi erkek oyuncu alanında Oscar heykelciğini alan Daniel Day Lewis'le de çok ahbapmış, hatta haberi alır almaz telefonu kapıp aktörü tebrik etmiş, öylesi... Yine Kelebek'te Daniel Day Lewis'in yanında verdiği mutluluk pozu var. Bu haber ve pozların Vakko markasına mutlaka katkısı vardır.

 

Radyo heyecanı

Reklamı incelerken geçmişe daldım. Cem Hakko,  bundan yaklaşık iki yıl önce Merter'deki fabrikasını gezdirmişti bana. Üretim ve mağazacılıktan ziyade radyo işinin onu daha çok heyecanlandırdığını fark etmiştim. Fabrikadan ofisime döner dönmez, bilgisayarımı açıp sıcağı sıcağına izlenimlerimi yazmıştım. Attığım başlık konuştuklarımızın özüydü adeta: Cem Hakko hem yaptığı işi seviyor hem de sevdiği işi yapıyor. O günkü sohbetimizde hafif bir tebessümle dinlediğim iki idealini de açıklamıştı: Kelimesi kelimesine şuydu söyledikleri: Babama sözüm var, Vakko'nun çikolatasını İsviçre'de; gömlek, kravat ve eşarbını Almanya'da marka yapacağım. Çikolata, bisküvi, şekerleme konusunda artık bir dünya devi olan, devasa üretim tesisleri olan, cirosu milyar dolarlarla ölçülen Ülker bile çikolata alanında böyle bir iddiada bulunmamıştı bugüne kadar. Çikolata işini çok iyi bilen bir şirket olarak, 750 milyon doları bastırdı, çikolatanın bir başka anavatanının, Belçika'nın, dünyaca ünlü Godiva'sını aldı. Bu satın alma, Türk ekonomisi, Türk insanı için sembolik, psikolojik boyutu olan çok ama çok önemli bir hamleydi. Bayramın ilk günü tüm Türk gazetelerinde haber olmakla kalmadı, dünyaca ünlü Financial Times, The Times, Daily Telegraph, International Herald Tribune gibi prestijli gazetelerin ekonomi sayfaları ve yorumcuları tarafından işlendi haber günlerce.

Dileğim o ki büyük idealleri olan Cem Hakko verdiği sözü tutar ve İstinyePark'ta açtığı çikolata mağazasını İsviçre'nin önde gelen kentlerinde de açar, Vakko'yu çikolata alanında İsviçre'de bir marka haline getirir. Yine babasına verdiği bir başka sözü tutar, gömlek, kravat ve eşarbı Almanya'da bir marka haline getirir.  

Hazır konu açılmışken sırf meraktan soruyorum, Vakko, çikolatalarını fason mu ürettiriyor, yoksa kendisine ait üretim tesisleri var mıdır?

 

IKEA VE Selim Yekta Işık

 

Selim Yekta Işık, Çarşı Mağazaları'ndan (şimdi Boyner oldu) ayrılmak zorunda kaldığında herkes çok şaşırmıştı. Dile kolay tamı tamına 17 yıl. Gerçi Boyner Mağazaları onun genel müdürlüğü döneminde trilyonları bulan zararlar etmişti ama yine de o Cem Boyner'in prenslerinden biriydi. Boyner Mağazaları'nda isim değişikliğini de kapsayan çok radikal değişimler yapıldı sonra. Bu değişim Arthur Andersen'da ciddi deneyim kazanmış yeni genel müdür Aslı Karadeniz önderliğinde yapılmıştı.

2002'den 2007'ye kadar kurumsal hayattan kopan, ve kendi işini yapmaya çalışan Selim Yekta Işık'ın bir dönem yurtdışından distribütörlükler almaya çalıştığını duydum. Birkaç ay önce Referans'ta IKEA'nın genel müdürlüğü pozisyonuna atandığını okudum. Türkiye, Japonya pazarından sonra en hızlı büyüyen ikinci pazarı IKEA'nın. Bu kadar hızlı büyümek beraberinde tabii ki bazı sorunlar getiriyor. IKEA, en güçlü olduğu lojistik alanında ciddi sorunlar yaşıyor. Türkiye'nin önde gelen kimi köşe yazarları bu sorunu köşelerine taşıdı. Selim Yekta Işık liderliğindeki IKEA ise bu köşe yazarlarına cevap olarak Türkiye gümrüklerini suçlayıcı açıklamalar yaptı. Türkiye'de açıldığı üçüncü gün 90 bin kişinin ziyaret ettiği (Dünyadaki bütün IKEA mağazaları arasında bir dünya rekoru bu) IKEA'nın bu ilginin sarhoşluğunu üzerinden hâlâ atamadığı belli.

 

Tulum giyen müdür

Selim Yekta Işık'tan beklenen IKEA'nın son derece net iş felsefesini Türkiye'deki mağazalarında uygulamak. Bunun için IKEA'yı IKEA yapan değerleri iyice kavraması gerek öncelikle. Bu sefer kendisinden beklenen, Boyner'de gerçekleştiremediği değişimden ziyade tam tersi IKEA'nın halihazırda var olan ve bütün dünyada rüştünü ispatlamış iş modelini Türkiye'de birebir uygulaması. Kendisinden önceki Türkiye Genel Müdürü Mikael Bartroff ile ilgili bir anektodu aktarmak istiyorum: Mağaza içindeki çekimlerde bir müşteri ürünler hakkında bilgi almak için tüm çalışanlarıyla aynı kıyafeti giyen Mikael Bartroff'la konuşmaya başlıyor. Müşteri bir süre sonra konuştuğu kişinin IKEA genel müdürü olduğunu öğrendiğinde şöyle diyor: Koskoca genel müdürü satış elemanı sandım. Ama kıyafeti hiç genel müdür gibi değil. Biz Türkiye'de böyle bir duruma alışkın değiliz ki. IKEA'yı IKEA yapan felsefe bu işte. Umarım IKEA'nın bu kurum kültürünü özümsemesi gereken kişiler en kısa zamanda özümser. (Meraklısına not: Dünyada, İncil'den fazla IKEA broşürü basılmış. IKEA televizyon ve basın reklamları yerine bastırdığı broşürlerle tüketiciye doğrudan ulaşmayı tercih ediyor. Raflarda görmüş olduğunuz İsveçli edebiyatçılara ait eserler, İsveç kültür ve edebiyatını yaymak için değilmiş, çalınmaması içinmiş).

 

 

 

 

 

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Referans Gazetesi veya radikalreferansarsivi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.