Bu site, 31 Mayıs 2004 - 16 Ekim 2010 tarihleri arasında yayınlanan haber ve yazıları Referans Gazetesi arşivinde bulabilmeniz için açık kalacaktır.

İLİŞKİLİ KATEGORİLER

Yukarı Aşağı

 

-->
Rss Göster

Lojistik

UTİKAD: Dünya lojistik pazarında ilk 10 arasına girmeliyiz

30.01.2008 | Referans | Haber

ARAÇLAR

  • Yorum Yaz yorum yaz
  • Favorilerime Ekle favorilerime ekle
  • Yazdır haberi yazdır
  • Arkadaşıma Gönder arkadaşıma gonder
  • Yazı BoyutuKüçült & Büyült
Türkiye'nin dış ticaret hacminin 200 Milyar doları aşmış olmasına karşın yerel lojistik sektörünün payının 15- 20 Milyar dolar seviyelerinde olduğunu söyleyen, UTİKAD Başkanı Kosta Sandalcı, 500 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine ulaşmak için sektörün büyümesi gerektiğin söyledi.
 
 
 
Türk lojistik sektörünün 200 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip bir ülke için oldukça küçük olduğunun altını çizen Uluslararası Taşımacılık Ve Lojistik Hizmet Üretenler Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kosta Sandalcı, dünya lojistik pazarında Türkiye'nin hedefinin ilk on arasında girmek olduğunu belirtti.
2007 yılında Türkiye'deki büyüme oranları hedeflenenin altında yaklaşık yüzde 4.5 seviyelerinde gerçekleşmesine rağmen sektörün bu oranda büyüdüğünü dile getiren Kosta Sandalcı, "Türkiye'nin statik değil dinamik bir ekonomi arz ediyor olması lojistik sektöründe önceki yıllar oranında olmazsa dahi yatırımlarında devamını sağlamıştır. Bana göre sektörde faaliyet gösteren firmaların önümüzdeki yıllardaki itici güçleri lojistik üs olma konusunda yapacakları girişim ve buna yönelik yatırımlar teşkil edecektir" dedi
 
Dünyadaki durgunluk lojistik sektörünü etkilemez
2007 yılında sektördeki yatırımların önceki yıllara nazaran daha kısır kaldıklarını dile getiren Kosta Sandalcı, dünyadaki ekonomik etkilenmeler dolayısıyla ekonominin durağan bir dönem geçirdiğini ancak lojistik sektörünün yatırım hızının bundan etkilenmeyeceğini ön gördü. Sektördeki yabancı yatırımlara da dikkat çeken Kosta Sandalcı, "Sektörde yabancı yatırımlar günden güne artıyor.Zaten globalleşen dünyanın bir oyuncusu olmak istiyorsanız bu tür işbirliğine evliliklere ve sinerjik ortaklıklara sıcak bakıyor olmanız lazım aksi takdirde konumuzu korumanız imkansızlaştığı gibi bir bakıma küçülmeğe bile gidebilirsiniz. Bana göre 2008 de ve önümüzdeki yıllarda da yabancıların lojistik sektörüne olan ilgileri artan bir hız ile devam edecektir" dedi.
Sandalcı, Türkiye'nin çok önemli bir coğrafi noktada olduğunu belirterek, lojistik sektöründeki yatırımların bir an önce tamamlanıp ülkenin lojistik üs haline getirilmesi gerektiğini açıkladı.
Türkiye'nin kuzeyden güneye ve batıdan doğuya gerçekleşmekte olan mal hareketlerinde doğal köprü vazifesi görmesi durumunda lojistik sektörünün elde edebileceği payın en azından bugünkünün iki misline yakın olabileceğini dile getiren Uluslararası Taşımacılık Ve Lojistik Hizmet Üretenler Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kosta Sandalcı "Türkiye'nin orta ve uzun vadeli lojistik planlama hedeflerinde bölgenin bir numaralı hedefi Lojistik üs olmaktır" dedi.
 
Sektördeki firma sayısı artar
Kosta Sandalcı, Türkiye'nin lojistik üs olması durumunda, ülkenin genel büyümesinden pay alacak olan sektörün çok daha fazla gelişebileceğini, dolayısıyla sektörde faaliyet gösteren firma sayısı artabileceğini ve de tabii ki bu gelişmeler genel istihdam politikalarına da olumlu etkiler yapacağını aktardı.
Lojistik Üs şekline getirebilmek konusunda tüm bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirten Sandalcı, bu konuda en büyük görevin devlete düştüğünü belirtti. Kosta Sandalcı sözlerine şöyle devam etti: " Devlet eliyle yapılmaları bir bakıma mecburi olan yatırımları bir kenara bıraksak dahi mevzuat konusunda kamu sektörünün düzenleme girişimleri bir an önce başlamalıdır. Mevzuat çoğu sektörde olduğu şekli ile engelleyici ve korumacı değil öncü olmalıdır.Örneğin lojistik hizmet üretenlerin ve ülkemizin bir bakıma lojistik üs olması hususunda ön ayak olanların halen geçerli gümrük kanunundaki kısıtlamalar sebebiyle transit geçişi veya kesin gümrükleme hizmetini direk veya en direk şekilde veremiyor olmaları anlaşılmaz bir engelleme ve korumacı zihniyetin unsurudur. Bu konunun tabii ki değişmesi gerekmektedir.Buna benzer örnekleri pekala çoğaltmamız mümkündür."
Lojistik Köy projesinin Türkiye'nin lojistik üs olabilmesi açısından oldukça önemli olduğunu dile getiren UTİKAD Başkanı Sandalcı, dünyada lojistik köylerin bir çok örneği olduğunu , bu örneklerden yararlanıp Türkiye için en iyi projenin üretilmesi gerektiğini açıkladı.Lojistik köy projesinin raylı sistemler olmadan anlamsız olacağını ifade etti.
Dış ticaret hacminin artması içinde lojistik sektörünün gelişmesi gerektiğini vurgulayan ve Türkiye'nin dış ticaret hacminin 200 Milyar doları aşmış olduğunu, yerel lojistik payının takriben 15- 20 Milyar dolar seviyelerinde olduğunu söyleyen, UTİKAD Başkanı Kosta Sandalcı, 500 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmini elde edilebilmesi için lojistik sektörünün yatırımlarına ve gelişimine hız vermesi gerektiğine dikkat çekti.

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Referans Gazetesi veya radikalreferansarsivi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.