Bu site, 31 Mayıs 2004 - 16 Ekim 2010 tarihleri arasında yayınlanan haber ve yazıları Referans Gazetesi arşivinde bulabilmeniz için açık kalacaktır.

İLİŞKİLİ KATEGORİLER

Yukarı Aşağı

 

-->
Rss Göster

Yurt Haberleri

Kekik ihracatçısı fiyatların 7 YTL'ye çıkmasından şikâyetçi

08.08.2007 | Doğan Haber Ajansı | Haber

ARAÇLAR

  • Yorum Yaz yorum yaz
  • Favorilerime Ekle favorilerime ekle
  • Yazdır haberi yazdır
  • Arkadaşıma Gönder arkadaşıma gonder
  • Yazı BoyutuKüçült & Büyült

Dünya kekik talebinin yüzde 60'ını karşılayan Türkiye'de kuraklık nedeniyle rekoltede yüzde 30 oranında düşüş yaşandı. Artan talebe karşılık, arzın yeterli olmaması kilogram fiyatını 7 YTL'ye kadar çıkardı. Yükselen fiyatlar karşısında yabancı alıcılar Çin, Meksika, Peru gibi daha düşük fiyatlı kekik üreticilerine yönelmeye başladı.
Türkiye'de Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğunlukla yetişen ve 2005 yılından bu yana kekikte yaşanan rekolte düşüşü devam ediyor. Geçen yıl kilosu 1.17 YKr'den açılan kekik sezonu 3.5-4 YTL'den kapandı. Bu yıl üreticiler, ihracatçılara 7 YTL'den kekiği satmaya başladı. Kekik piyasasında ihracatçıların spekülasyon yaptığı iddia edilirken geçen yıl kekiğin para kazandırdığını gören köylülerin, ellerindeki ürünleri de yüksek fiyattan sunduğu öne sürüldü.

Fiyatlar 9 YTL'ye kadar çıkabilir
Kemalpaşa'da üretici ve köylülerden aldıkları kekik, defne, adaçayı ve biberiye olmak üzere dört baharat çeşidini işleyen Kalite Baharat'ın Genel Müdürü Seher İzmirli, kuraklık ve dağ kekikiğini köylülerin toplamaması nedeniyle yaşanan rekolte düşüşünün fiyatları çok yükselttiğini söyledi.
2005 yılından itibaren rekoltede düşüşün başladığına dikkat çeken İzmirli, şunları söyledi:
“Geçen yıl kilogramını 1.5-2 YTL arasında aldığımız kekiğin fiyatı bu yıl 7 YTL'ye çıktı. Bu yıl kekik rekoltesinde yüzde 33 oranında bir azalma var. Kuraklıkla birlikte Denizli civarındaki üretim kekiğinde azalma oldu. Köylüler de ekim alanlarında fazladan sulama yapmadı. Önceki senelerde de kekik para etmediği için köylüler tarafından toplanan dağ kekiğinde de düşüş var. Dağ kekiğini 10 yıllık süreç içinde değerlendirdiğimizde 6 bin tonlardan 500 tona düştü.” Fiyatların 9 YTL'ye çıkabileceğini belirten İzmirli, ihracatçıların fiyatları yükselttiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Referans Gazetesi veya radikalreferansarsivi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.