Bu site, 31 Mayıs 2004 - 16 Ekim 2010 tarihleri arasında yayınlanan haber ve yazıları Referans Gazetesi arşivinde bulabilmeniz için açık kalacaktır.

İLİŞKİLİ KATEGORİLER

Yukarı Aşağı

 

-->

Adana'nın girişimci gençleri ve bir hikâye

19.04.2006 | Y. Sinan Tanyıldız | Yorum

ARAÇLAR

  • Yorum Yaz yorum yaz
  • Favorilerime Ekle favorilerime ekle
  • Yazdır haberi yazdır
  • Arkadaşıma Gönder arkadaşıma gonder
  • Yazı BoyutuKüçült & Büyült

AGİAD üyesi bir işadamı telefonda söze şöyle başlamıştı: 'Biz bu kentte doğduk, bu kentte para kazandık.' Lafın nereye gideceğini önce tahmin edemedim ama sonra sözün gerisi geldi ve gözlerim yaşardı.

 

Yıl 1992... Aylardan mayıs... Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) kurulduğunda haziran ayına üç gün vardı. İşadamı Nuri İzci ve arkadaşları Turgay Andaç, İsmail Kulak, Ahmet Raman, İsmet Ertuğrul, Tayyar Zaimoğlu, İzzet Boğa, M. Ali Kıraç, Metehan Korkmaz, İsmail Güner, Özhan Paçun, A. Hamdi Gizer ve Mehmet Eraydın bir basın duyurusuyla resmen kurulduklarını açıkladılar ve 13 kişiyle  yola çıktılar.

İşte bu işadamlarından biri beni aradı. “Biz bu kentte doğduk, bu kentte para kazandık. Bu kent sayesinde yurtiçinde ve yurtdışında büyük projelere imza attık” diyerek söze başladı. İzin verirseniz bu bölümü biraz sonra anlatacağım. AGİAD çatısı altında birleşen gençler kendilerine kurucu başkan olarak Nuri İzci’yi seçtiler. Daha sonra derneğin başkanlığına Ziya Kıvanç, Yakup Bulut, Süleyman Sönmez, Erdoğan Şire ve Murat Sağlar geldi. Öyle projelere imza attılar ki, 800 öğrencinin eğitim gördüğü okul bile yaptılar. Ve Murat Sağlar’dan sonra Vedat Gizer başkan oldu.

AGİAD’ın çatısı altında tanınmış kişiler vardı. Necat Barutçu, Muhsin Televi, Mehmet Akif Çukurova, Vedat Kapıcıoğlu, Ziya Kıvanç, Zeki Kıvanç, Tuncay Kenanoğlu, Abdülkadir Azınç, Naci Heybeli ve Levent Duyuler, derneğin güçlenmesi için her şeyi yaptılar.

Serdal Adalı, Mehmet Tüfekli, Sadık Büyükkardeş, Halil Aktakas, Adnan Tuna, Eser Kayhan, Zafer Ersalan, Murat Ulu, Halil Avcı, Ahmet Hamdi Demirağ, Doğan Turgut ve Tamer Gizin kendi dallarında önemli adımlar atıp derneğe çok önemli destekler sundular.

Sinan Aydın, Ümit Onatça, Murat Karadut, Neşe Çetin, Onur Gizer, Yasin Dikilitaş, Mahmut Ortatepe, Turgut Parlak, Hüseyin Aksoy ve Selda Yüksekbaş yaşadıkları kent için tüm projelere seve seve katıldılar.

Berkant Gülü iyi bir bankacı, Levent Uğurses başarılı bir marketler zinciri ortağı, Raşit Yılmaz, Sefa Noyener, Erhan Uzel, Ünal Yaparlar, Nuh Ekiz, Eyyüp Yıldız, Garip Şire ve Seyfi Alpat da işlerinde hep ön planda olmayı başardılar.

AGİAD saflarında yer alan isimler tabii ki bu kadar değildi. Ünal Kesti, Mehmet Ali Uzun, Hakan Sınmaz, Ali Kaan Çelik, Mustafa B. Yenidoğan, Koray Çalapkulu, Mehmet Karataş, Ümit Özer, Mustafa Tuyan, Ümit Başçıl, Fehmican Sendan ve Hüseyin Levent Altınbilek meslekteki başarılarını derneklerine taşıdılar, sinerji oluşturdular.

Mesut Rahmalaroğlu, Yeşim Y. Kuytu, Ali Ö. Sayın, Şaban Üçgül, Bülent Yamaç, Erkan Adakoğlu, Cömert Güvercin, Serkan Bayraktarlar, Yusuf C. Dağtekin, Handan Özkil, Bekir K. Aydoğdu ve Tamer Gülcan da emeklerini AGİAD için seferber edenlerdendi.

 

Hastaneye bilgisayar desteği

İşte adını vermeyen gençlerden biri beni aramış, hastaneyi bilgisayar ağı ile donatmak istemişti. Hikâyesini sizlere anlatacağım da şimdi değil.

Çünkü daha sayacak çok isim var.

Kim bilir belki de bu isim Ercan Şire’dir, Mehmet Tosmur’dur, İsmail Şener Doğan, Oğuzhan Çelik, Ziya A. Koçer, Ömer M. Arıkan, Ali Rıza Yüksel, Hikmet Baki, Mehmet Faruk Işıkay, İsmail Onatça, Mehmet N. Büyüknacar, Erdem Şire, Turgay Canver, Cihan Çelik’tir.

Adını veremem. Saydığım isimlerden herhangi biri olabilir, hepsi de olabilir.

Bu gençlerin tamamı hizmet aşkıyla yanmaktadır. Mehmet Altınsoy, Ergül Gözüyılmaz, Faruk Bostancı, V. Türker Türkmenoğlu, Zeki Aydın, Mehmet A. Salt, Ali Kütük, Mustafa Uçar, Mehmet Şen, E. Mehmet Çaylaklı, Erol Tireng, Faruk İnaç, M. Ali Yeşil ve Vedat Selek’in başarıya giden yolda yaşadıkları olaylar öylesine güzeldir ki, ben Ali Kütük’ün hikâyesini dinlerken gerçekten duygulandım.

Erkan Oskay, Murat Yılmaz, Serhan Özcandan, Tolga Akman, Ömer Pekergin, Suat Sahiller, Emir Bozkaya, Ertuğ Türkmen, M. Can Özbozdoğanlı, Hakan Fidan, Sadullah Kısacık, Adnan Yıldız, M. Kemal Savaş ve Ahmet Sürerdamar AGİAD saflarında yer alan süper gençlerden sadece birkaç kişidir.

Ne yazık ki yazının devamını 15 gün sonra okuyacaksınız. Zira, başarılı gençlerin hikâyelerini bir yazıda tamamlamak mümkün olmuyor.

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Referans Gazetesi veya radikalreferansarsivi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.